Anemija može biti udružena sa trudnoćom, bilo da zdrava žena oboli od ove bolesti u toku same trudnoće, bilo pak da žena koja već pati od anemije ostane gravidna. U svakom slučaju pojava anemije u trudnoći zahtijeva ispitivanje, radi pronalaženja uzroka bolesti i adekvatnog liječenja. Postoji više vrsta anemija, najčešća je hipohromna anemija, koja je posljedica nedovoljog unošenja ili povećane apsorpcije gvožđa, ili pak gubitka krvi usljed produženih dugotrajnih manje ili više oskudnih krvarenja. Pojavu anemije u trudnoći kod žena, kod kojih postoje uslovi da se ova bolest javi, pomaže i činjenica da je i plodu za izgradnju njegovih tkiva, ćelija i hemoglobina, potrebna izvjesna količina gvožđa, koje on oduzima od majke.
Po nekim autorima, anemija favorizuje pojavu graviditetnih gestoza (preeklampsije i eklampsije). Osim toga, opasnost u toku porođaja je veća, a febrilna stanja u babinama (vrijeme poslije porođaja) su češća.
U svakom slučaju, zbog mogućih komplikacija u porođaju i povećanog morbiditeta (obolijevanja) i porodilja i plodova, anemiju treba korigovati još u trudnoći.
|